Uzm. Dr. Cengiz Kılıçaslan uyardı!

Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Dikkat!!!

Uzm. Dr. Cengiz Kılıçaslan uyardı!

Aksaray İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengizhan Kılıçaslan vatandaşların zehirlenmelere karşı dikkatli olması konusunda uyarıda bulundu. Vatandaşlara, 'Lodoslu ve fırtınalı havalarda sobalarınızı yatmadan önce mutlaka söndürün” uyarısında bulunan Uzm.  Dr. Kılıçaslan, kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yâda gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmelidir diyen Kılıçaslan, “Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmelidir. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalıdır. Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenmelere ve yangınlara neden olur. Bacalar, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, diğer yakıtlar (sıvı ve gaz gibi) kullandığı takdirde ise 3 ayda bir temizlettirilmelidir. Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalıdır.  Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak surette söndürülmelidir. Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 nolu telefondan İtfaiye Servisi'ni aranmalıdır. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 nolu telefondan Acil Yardım Servisi aranmalıdır. Türkiye'de güneybatıdan esen lodos, güneyden estiği için genellikle sıcak hava taşıyan bir rüzgârdır. Dumanın yükselme hızı, dumanın sıcaklığı ile etrafını saran havanın sıcaklığı arasındaki farka bağlıdır. Diğer bir deyişle, bacadan çıkan duman ve gazlar kendilerini soğuk bir ortamda bulduklarında hızla yükselebilirler. Sıcak bir rüzgâr olan lodos, dış ortam sıcaklığını arttırdığı için sadece sobayı boğmaz aynı zamanda bacanın çekiş gücünü de büyük ölçüde azaltır” şeklinde konuştu. Karbon monoksit zehirlenmelerin çok ciddi sağlık problemleri oluşturabileceğini belirten Uzm Dr. Cengizhan Kılıçaslan,  “karbonmonoksit gazına maruz kalan kişilerin hemen temiz havalı ortama alınmalı ve sağlık kurumlarına 112 Acil Sağlık Servisi vasıtasıyla ulaşımı sağlanmalıdır. Sağlık Kurumlarında zehirlenme belirtilerine göre gerekli müdahalelerin yapılacağı ve uygun tedavilerinin uygulanacağı bilinmelidir” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.