Tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu geliyor

Türkiye'deki tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alması gerekiyor. EKB'si olmayan binalarda alım, satım ve kiraya verme işlemleri yapılamayacak. Belge almak için son tarih 1 Ocak 2020 olarak belirlendi. Yani belge almak için 8 ayınız kaldı, elinizi çabuk tutun...

16 MİLYONDA YOK

Milyarlarca dolar ödeyerek, kullandığı enerjinin yüzde 70’ini ithal eden Türkiye’de toplam tüketilen enerjinin yüzde 40’a yakını binalarda kullanılıyor. Bu nedenle binalarda ısı yalıtımı çok önemli. Şu anda Türkiye’de neredeyse 16 milyon konutta ısı yalıtımı bulunmuyor. Enerjinin verimli kullanılması için binaların ısı yalıtımı yaptırması zorunlu.

EKB NEDİR?

Bu kapsamda çıkarılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre Türkiye’deki tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi (EK*B) alması gerekiyor. EKB, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeriyor.

SON 8 AY

1 Ocak 2020'ye kadar bu belge alınmazsa binalarda alım, satım ve kiraya verme işlemleri yapılamayacak. Bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi Enerji Kimlik Belgesi'nin bir suretini alıcıya veya kiracıya verecek.

RUHSAT VERİLMİYOR

C sınıfından daha düşük seviyede çıkan yeni binalar kanunen iskan ruhsatı alamıyor. Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yok. Mevcut binalar halihazırdaki ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimi, aydınlatma armatürleri verimliliği gibi parametrelerine bağlı olarak A sınıfından G sınıfına kadar her sınıf Enerji Kimlik Belgesi alabiliyor.

NASIL ALINIR

Mevcut binalar için EKB düzenleme yetkisi, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerinin sorumluluğunda. 2011'den sonra yapı ruhsatı alan A yeni binalarda ise yapı kullanım izin belgesi aşamasında EKB uzmanı olan proje müelliflerince düzenlenerek ilgili belediyesine veriliyor.

8 ay sonra uygulamaya girmesi beklenen enerji kimlik belgesi nedir? Enerji kimlik belgesi nereden ve nasıl alınır? Hangi binalar için alınmalıdır? Bu belge alınmazsa ne olur? İşte tüm sorularınızın cevabı..

1. Enerji kimlik belgesi nedir?

Enerji kimlik belgesi, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve yönetmeliği gereğince binalar için zorunlu olan bir belge olup, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını, enerji israfının önlenmesini ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeriyor.

2. Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Enerji kimlik belgesi, yeni binalar için bina tasarım sürecinde alınırken, eski binalar için sonradan (2020'ya kadar) alınıyor. Belgenin temini için yetkili firmalara, gerekli belgeler ile müracaat edilebiliyor.

3. Enerji kimlik belgesi nereden alınır?

Enerji kimlik belgesi, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilen firmalardan alınabiliyor. Belge elma sürecinde bu yetkinin olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Aksi halde, yetki olmadan düzenlenen belgeler geçerli olmuyor.

4. Enerji kimlik belgesi için gerekli belgeler nelerdir?

- Mimari Proje

- Isı Yalıtım Projesi

- Elektrik Projesi

- Mekanik Tesisat Projesi ( Isıtma, Soğutma, Havalandırma)

5. Enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur?

Şuan enerji kimlik belgesinin alınma zorunluluğu başlamadığı için herhangi bir yaptırım bulunmuyor. Ancak 1 Ocak 2020 itibari ile enerji kimlik belgesi alınmamış binalarda alım-satım, kiralama ve abonelik alma gibi işlemler yapılamayacak.

6. Enerji kimlik belgesi almak ne kadar?

Enerji kimlik belgesi fiyatları, binadan binaya değişkenlik gösterebiliyor. Fiyatlar metrekare bazında hesaplanıyor. Binanıza alacağınız enerji kimlik belgesinin ücreti için yetkili firmalara müracaat edebilirsiniz. 

7. Enerji kimlik belgesi kaç yıl geçerli?

Enerji kimlik belgesi, alındığı günden itibaren 10 yıl geçerliliğini koruyor. Bu sürenin dolması halinde enerji kimlik belgesinin yeniden alınması gerekiyor. Örneğin bu zorunluluğun başladığı yıl olan 2020'de belgenizi aldığınızı düşünelim, 2030'da enerji kimlik belgenizi yenilemeniz gerekecektir.

8. Enerji kimlik belgesi için mantolama zorunlu mu?

Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmiyor. 2020 itibari ile zorunlu olacak husus mantolama yaptırmak değil tüm binaların enerji kimlik belgelerini almaları oluyor. 

9. Enerji kimlik belgesi olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Enerji kimlik belgesini sorgulamak ya da doğrulamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın web sayfasına giriş yapılabiliyor. EKB Sorgulamak için Enerji Kimlik belgesinin sol alt köşesinde yer alan belge numarası gerekli oluyor (http://www.bep.gov.tr/beptrsorgu/SertifikaSorgula.aspx)

10. Enerji kimlik belgesinde kaç sınıf var?

Enerji Kimlik Belgesi sınıflandırmaları A'dan G'ye kadar olup, A sınıfı en verimli seviyeyi belirtirken, G sınıfı en düşük verimli seviyeyi gösteriyor. Enerji Kimlik Belgesi için eski binalarda bir sınıf zorunluluğu yoktur. Ancak yeni binalarda Enerji Kimlik Belgesi için en az C sınıfında olma zorunluluğu bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

http://www.gaziantepgazetesi.com/ http://nilishe.com/